Δυνατό Over από το MLS

Η Κουόπιο επιβεβαίωσε τον τίτλο του χθεσινού κειμένου (γράφαμε ότι έχει το εύκολο γκολ), καθώς δεν έβαλε μόνο δύο που θέλαμε, αλλά τέσσερα στη Λάχτι (4-3)! Πλήρωσε έτσι το Ov 1,5 σε απόδοση 1,90. Επίσης, ήρθε και το G/G στο Μπαράκας – Ρίβερ Πλέιτ (2-1) στο 2,00. Χάσαμε από την άλλη, το Ov 1,5 στο Σαν Λορέντζο – Ροζάριο (1-0). Το πρώτο τέρμα μπήκε στο 50’, αλλά δεν ήρθε το πολυπόθητο δεύτερο σε 46 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις).

Δύο οι επιλογές της στήλης μας απόψε, προέρχονται από το MLS και το Gold Cup.

ΑΤΛΑΝΤΑ - ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ

Οι δύο ομάδες αποτελούν… εγγύηση για να απολαύσουμε ένα παιχνίδι με γκολ και θέαμα. Θα ποντάραμε το G/G και Over, επειδή, όμως, έχουν δει πολλά τα μάτια μας σε τέτοια παιχνίδια, πηγαίνουμε στο πιο «ασφαλές» Over. Το έφερε η Ατλάντα στα 12/14 ματς, τα 11 ήταν και G/G. Στην έδρα της μετράει 7/7, τα έξι ήταν και G/G! Η Φιλαδέλφεια από την πλευρά της, έχει 4/4 μέσα έξω (τα τρία και G/G), καθώς και 5/5 μακριά από το «σπίτι» της (όλα και G/G)! Στα συν και η απουσία του βασικού τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης, Μπλέικ (15/-11).

ΤΖΑΜΑΪΚΑ - ΑΓΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΝΕΒΙΣ

Τελευταία αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Gold Cup στον οποίο συμμετέχουν επίσης οι ΗΠΑ και το Τρινιντάντ και Τομπάγκο. Η Τζαμάικα κυνηγάει την πρώτη θέση, αυτή, όμως, φαντάζει ουτοπία, καθώς ισοβαθμεί με τις ΗΠΑ, αλλά είναι στο «-3» από αυτές στη διαφορά τερμάτων που είναι το πρώτο κριτήριο ισοβαθμίας. Επειδή η πρόκριση είναι ουσιαστικά εξασφαλισμένη (μένει εκτός με ήττα ή ισοπαλία και νίκη του Τρινιντάντ επί των Αμερικάνων), θα προβεί σε ροτέισον κόντρα στον αδύναμο Άγιο Χριστόφορο. Ευκαιρία γι’ αυτόν να σημειώσει το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση και να πληρώσει το G/G, επειδή θεωρούμε δεδομένο ότι θα παραβιαστεί η εστία του. Υπέρ μας είναι η παράδοση, καθώς αυτό επιβεβαιώθηκε στα 3/4 μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτως έδρας. Επίσης, ο Άγιος Χριστόφορος βρήκε δίχτυα στους 6/8 αγώνες του, ενώ η Τζαμάικα από την πλευρά της, μετράει 5/5 G/G. Εννοείται ότι η αποστολή μας είναι κάτι παραπάνω από δύσκολη. Γι’ αυτό, όμως, πληρώνει και 2,95!