Δυάδα με Λάτσιο και Λανς
shutterstock

Η Γουέστ Χαμ έκανε την ανατροπή στο ματς με την Άλκμααρ, πήρε τη νίκη με 2-1 και πέρασε ο «άσος» της. Οι άλλοι 2 «άσοι» όμως «έσπασαν». Μεγάλη έκπληξη έγινε στη Φλωρεντία με την Βασιλεία να ανατρέπει το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου και να κερδίζει στο τέλος με 1-2 την Φιορεντίνα. Δεν κέρδισε και η Γιουβέντους τη Σεβίλλη. Γλίτωσε την ήττα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίζοντας 1-1.

Από το σημερινό πρόγραμμα ξεχωρίσαμε 2 δυνατούς «άσους» από την Ιταλία και τη Γαλλία. Η Λάτσιο διεκδικεί το εισιτήριο για το Champions League. Θέλει να παραμείνει έως το τέλος στην τετράδα. Βρίσκεται στην 3η θέση, στο +1 από την Ίντερ και στο +3 από τη Μίλαν. Την πλησίασαν οι 2 ομάδες του Μιλάνου μετά την ήττα της στην προηγούμενη αγωνιστική με 2-0 από τη Μίλαν.

Χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη στο αποψινό παιχνίδι με τη Λέτσε, η οποία προσπαθεί να κρατηθεί μακριά από τη διαχωριστική γραμμή. Στο +4 από την 16η Σπέτσια βρίσκεται η Λέτσε. Την υποδέχεται στην επόμενη αγωνιστική σε ένα καθοριστικής σημασίας παιχνίδι για την παραμονή στην κατηγορία. Σήμερα όμως δύσκολα θα αποφύγει την ήττα. Στην τελευταία επίσκεψή της στο «Ολίμπικο» ηττήθηκε με 4-2.

Στη Γαλλία η Λανς ανέβηκε στη 2η θέση μετά τη νίκη της με 2-0 στο ντέρμπι με τη Μαρσέιγ. Είναι φαβορί για να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League. Στην έδρα της μετράει 15 νίκες σε 17 παιχνίδια.

Λογικά θα πετύχει μία ακόμα κόντρα στη Ρεμς, η οποία είναι βαθμολογικά αδιάφορη. Πέρσι έχασε με 2-0 σε αυτό το γήπεδο. Βάζουμε τον «άσο» της Λανς σε δυάδα με τον αντίστοιχο της Λάτσιο.