Ρίο 2016-Πινγκ πονγκ: Αποκλείστηκε ο Γκιώνης, έχασε 4-1 από τον Μιζουτάνι

Η ιστορική επιτυχία της Άννας Κορακάκη φρόντισε να βάλει την Ελλάδα στον πίνακα μεταλλίων από τη 2η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 10μ. αεροβόλο πιστόλι στο Ολυμπιακό τουρνουά σκοποβολής, το οποίο ήταν το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στη διοργάνωση και το πρώτο στη σκοποβολή μετά το 1920, όταν η εθνική ομάδα ανδρών είχε πάρει ασημένιο στην Αμβέρσα, στο αυτόματο πιστόλι 30μ.

Στην κωπηλασία, η προσπάθεια των Γιάννη Χρήστου, Γιάννη Τσίλη, Γιώργου Τζιάλλα και Διονύση Αγγελόπουλου στην 3η προκριματική σειρά της τετρακώπου άνευ πηδαλιούχου αναβλήθηκε λόγω των σφοδρών ανέμων που έπνεαν στη Lagoa Rodrigo de Freitasέ.

Στην κολύμβηση, χωρίς κάποια πρόκριση για τα ελληνικά «χρώματα» ολοκληρώθηκαν οι προκριματικοί της 2ης ημέρας. Αρχικά ο Απόστολος Χρήστου έλαβε μέρος στα προκριματικά των 100μ. ύπτιο, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στους ημιτελικούς. Ο Έλληνας κολυμβητής κάλυψε την απόσταση σε 54.12 και κατετάγη έκτος στην πέμπτη προκριματική σειρά και 18ος στο σύνολο, μένοντας εκτός της 16άδας που πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς.

Στη συνέχεια ήταν η σειρά της εθνικής ομάδας να αγωνιστεί στα προκριματικά των 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τον τελικό. Οι Οδυσσέας Μελαδίνης, Κριστιάν Γκολομέεβ, Χρήστος Κατραντζής και Απόστολος Χρήστου σημείωσαν επίδοση 3:14.62 στην δεύτερη σειρά και κατέλαβαν την 6η θέση και την 10η στο σύνολο, μένοντας εκτός της προνομιούχου οκτάδας.

Τέλος, στην ενόργανη γυμναστική, η Βασιλική Μιλλούση συγκέντρωσε 13.200 βαθμούς στο προκριματικό της δοκού ισορροπίας και αποκλείστηκε από τον τελικό του αγωνίσματος.

Στην επιτραπέζια αντισφαίριση, ο Παναγιώτης Γκιώνης το πάλεψε, αλλά λύγισε από την ανωτερότητα του Ζαν Μιζουτάνι στον Γ γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά πινγκ πονγκ και αποκλείστηκε.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αν και έπαιξε φανταστικά έχασε με 4-1 (9-11, 12-10, 5-11, 8-11, 6-11) από τον Ιάπωνα πρωταθλητή και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι. Το κρίσιμο σετ ήταν το τέταρτο, όταν το σκορ ήταν 2-1 υπέρ του Μιζουτάνι κι ο Γκιώνης προηγήθηκε με 5-1 και 7-5, αλλά δεν κατάφερε να το πάρει.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ