Πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα από την Άννα Κορακάκη

Η γαλανόλευκη σημαία κυματίζει στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Η Αννα Κορακάκη, στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης στο πιστόλι 25 μέτρων νικώντας στον τελικό 8-6 τη Γερμανίδα Μόνικα Καρς. Είναι το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά η νεαρή πρωταθλήτρια από τη Δράμα, στην πιο απρόσμενη επιτυχία της Ελλάδας τα τελευταία 20 χρόνια. Από τότε που ο Πύρρος Δήμας και η Βούλα Πατουλίδου «ξεπετάχτηκαν» και χάρισαν στην χώρα μας δύο χρυσά μετάλλια το 1992 στη Βαρκελώνη.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ελβετή Χάιντι Γκέρμπερ που νίκησε 8-4 την Κινέζα Ζανγκ στην αναμέτρηση για την 3η θέση.

8. Αντοανέτα Μπονέβα (Βουλγαρία)

«Σκεφτόμουν τις δυσκολίες που περάσαμε για να φτάσουμε εδώ»

Τις πρώτες σκέψεις που έκανε μόλις κατάλαβε ότι κατέκτησε την πρωτιά περιέγραψε στις δηλώσεις τις αμέσως μετά την απονομή η χρυσή Ολυμπιονίκης της σκοποβολής, Άννα Κορακάκη.

Αναλυτικά όσα είπε:

Για τα συναισθήματά της: «Δεν μπορώ να το περιγράψω. Δεν βρίσκω λόγια. Ελπίζω τα δύο μετάλλια που κατέκτησα να γίνουν το έναυσμα να μπουν στα σκοπευτήρια κι άλλα παιδιά και να βγουν κι άλλοι σκοπευτές».

Για τον τελικό: «Όλος ο τελικός ήταν σαν ρωσική ρουλέτα, ακόμα και τα προκριματικά. Εκεί τα κατάφερα και απελευθερώθηκα ψυχολογικά. Ό,τι κι αν έκανα μετά είχα ένα μετάλλιο. Προσπάθησα να κάνω ό,τι καλύτερο μπορούσα και τα κατάφερα».

Για τα δάκρυά της: «Συγκρατήθηκα να μην κλάψω, αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω. Σκεφτόμουν τις δυσκολίες που περάσαμε με τον πατέρα μου για να φτάσουμε σε αυτό το μετάλλιο».

Ιστορική επίδοση

Από την εποχή του θρυλικού Κωνσταντίνου Τσικλητήρα, είχε να καταφέρει Έλληνας αθλητής να πάρει δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων. Από το 1912 στο 2016, δηλαδή έναν αιώνα και τέσσερα χρόνια μετά, το κατάφερε η Άννα Κορακάκη, που μετά το χάλκινο στο αεροβόλο πιστόλι από 10μ., πήρε και το χρυσό στο σπορ πιστόλι από 25μ.

Μάλιστα ο Τσικλητήρας το είχε πετύχει δύο φορές αυτό, αφού είχε πάρει δύο μετάλλια και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1908. Άλλοι έξι Έλληνες αθλητές, έχουν πετύχει να πάρουν περισσότερα από ένα μετάλλια στην ίδια διοργάνωση και οι έξι στους Αγώνες της Αθήνας του 1896. Μάλιστα, ο Ιωάννης Φραγκούδης στο σκοποβολή και ο Ευστάθιος Χωραφάς στην κολύμβηση, κατάφεραν να πάρουν τότε τρία μετάλλια και διατηρούν ακόμη το σχετικό ρεκόρ για τη χώρα μας, ενώ ο Σωτήρης Βερσής είναι ο μοναδικός που το έχει πετύχει σε δύο διαφορετικά αθλήματα, τον στίβο και την άρση βαρών.